Hej,
Det är fredag, solen skiner och det är en härlig sommarvärme som möter oss.
Det är även hög tid för alla barn att ta sommarlov, tänk att det är nog det jag mest saknar med skolan, ett långt skönt sommarlov.
Själv måste jag vänta några veckor till innan min semester startar, men då väntar 4 sköna veckor där jag bestämmer över min dag själv. Love it!
Jag har självklart laddat upp med garn. Ett måste för de kreativa stunderna, som kommer bli många enligt min plan.
En underbar färgpalett som ligger här och väntar är denna.
Inspirationsbilden har jag hittat hos Camillas Livsstil och garnet beställde jag hos Favoritgarner.
Sen måste jag få visa en så vacker Square som jag virkade förra helgen och som jag ska fortsätta med denna helg.
Mönstret hittar ni hos Sisterinstitch och heter Patch of Poises Square. En Square som Tess och Jill designat tillsammans. Jag gillar den skarpt!
Det händer så mycket just nu hos alla underbara designers, många vackra mönster som läggs ut. Jag skulle kunna ha en lång, lång lista över mönster som jag vill göra. Men då växer med all säkerhet högen med ofärdiga projekt också.
Några tips kommer här, på några fler mönster som kommit i dagarna.
https://www.ravelry.com/patterns/library/pernille-scarf
Designad av Lost in Crochet,
Sen har @AnnaVirkpanna, @Virklustoch @ByMimzan startat ett Mandala Marathon.
Så häftigt och första mandalan finns nu ute. Design Anna Virkpanna.
https://annavirkpanna.com/2020/06/12/mandala-marathon-dahlia-mandala/
Nu ska jag njuta av sol och värme och självklart får min virknål göra mig sällskap.
Stay safe!
Kram
Elisabeth